به مناسبت اول مهرماه
یادی از دبستان جمشیدی شریف اباد
چاپ ارسال به دوست
داریوش شاهمردانی   
۰۱ مهر ۱۳۸۹
Image
اول مهر، سی سال در بین دانش آموزان بودن، سی سال با هیجان اول مهر به کلاس رفتن، سی سال با دانش آموزان جدید آشنا شدن ،... همه وهمه مهلت نمی داد یاد و خاطره شش سال درس خواندنم در دبستان جمشیدی شریف آباد را به یاد بیاورم.

صبح اول مهر هشتاد و پنج پس از باز نشستگی حدود ساعت هشت صبح به درمهر شریف آباد رفتم،
از جلو دبستان جمشیدی عبور کردم دبستانی که اکنون تبدیل به محل جمع آوری آهن آلات قراضه و صندلی و نیمکت های کهنه از سراسر شهر اردکان شده بود و شاید هر نیمکت، صندلی و میز خاطره کلاسها و بچه های هنرستانها و دبیرستانهای گوشه گوشه شهررا در ذهنم تداعی می کرد، اما چرا اینجاو اینطور؟

از گزارشهای به جامانده از پنچایت یزد بر می آید که در تاریخ سفندارمذ قدیم به سال1222 یزدگردی در پاسخ سوال 14 مانکچی می فرماید، مکتب خانه یکی در محله دستوران، یکی در محله شصتی، یکی در شریف آباد و یکی در جعفر آباد و یکی در مبارکه و خرج هر مدرسه ماهی صد روپیه و کتاب درسی برای هر کدام 100 تا 500 جلد لازم است.

برابر سالنامه آماری1405 معارف(نوشته میرزا احمد خان پدر نصیر الدوله) در ردیف 477 نام مدرسه ابتدایی پسرانه شریف آباد آمده است.

در اواخر سده سیزده با ایجاد مدارس جدید اولین دبستان در شریف آباد به نام دبستان جمشیدی در سال 1259 خورشیدی دایر گردید و بودجه آن از طریق انجمن اکابرصاحبان پارسی هند پرداخت شد، دبستان پسرانه جمشیذی از دهش کیخسرو مهربان رستم به نامگانه برادرش جمشید به سال 1260 یزدگردی گشایش یافت و قبل از انقلاب اسلامی توسط روانشاد مندگار کاووس پور تجدید بنا گردید.

در دبستان جمشیدی علاوه بر آموزش علم و دین حرفه عملی کشاورزی در سال پنجم و ششم دبستان درس داده می شد و روانشاد موبد خداداد نیروسنگی آموزش دین دبیره به دانش آموزان را بر عهده داشتند. روانشادان اردشیر خداداد دبستانی و بهرام خادمی از مدیران با سابقه مدرسه بودند.

تعداد بی شماری از دانش آموزان این مدرسه به درجات علمی دست یافته اند و مصدر کارهای مهم شده اند و در مشاغل دولتی  و آزاد در سراسر ایران از خود شایستگی نشان داده اند و در مشاغل سیاسی و اجتماعی حتی بعنوان نمایندگان ایرانیان زرتشتی در مجلس شورای اسلامی فعالیت کرده اند.

شایسته است بزرگان جماعت در راه آبادی و آبادانی آن بکوشند تا  انبار ضایعات در جلو در مهر شریف اباد نباشد و خاطره های خوب  مدرسه با منظره تیره کنونی از بین نرود.

نوشته شده در تاریخ جمعه 18 شهریور 1390    | توسط: شریف آباد    | طبقه بندی: عمومی،     | نظرات()